Ağızda Dağılan Poğaça Püf Noktaları

0

dsc_0342

Sık sık poğaça tarifleri paylaşıyorum ve an fazla da tereyağlı yani ağızda dağılıveren poğaçalar bunlar.Sevgili takipçilerimden bazen mail veya yorum geliyor.”Ağızda dağılan poğaça yapmak istiyorum,ne yapmam gerekiyor “gibi…

İlk olarak kıyır kıyır ,ağızda dağılsın istiyorsanız hamurunda sıvı yağla birlikte,tereyağ,margarin gibi katı yağ mutlaka olmalı.Daha sonra içinde az miktarda sirke,poğaçayı daha kıyır yapıyor.Un miktarınada dikkat edilmeli,Azar azar kontrollü olarak hamura eklenmeli ve ele yapışmayı kestiğinde un ilavesi bırakılmalı.Fazla miktarda un poğaçanızı sertleştirir ve ağızda dağılmayan,tıkız poğaçalarınız olur.

Ayrıca her ne kadar yaş ve kuru maya kullanılan poğaçalarda kıyır kıyır olsada, kabartma tozuyla yapılan kadar ağızda dağılmıyor .Tabii benim bahsettiğim kıyırlık,poğaçayı ısırdığınız an,ağızda ,un kurabiyesi gibi olmasada,benzer şekilde ağızda dağılan poğaçalar.Bu bahsettiğim gibi poğaçalarda genelde kabartma tozu kullanmak daha iyi sonuç veriyor.

Kıyır poğalarda yağ miktarını fazla tutmakta daha gevrek poğaçalarınzı olmasını sağlar.Verdiğim bu tür poğaça tariflerinde de genelde yağ miktarı biraz fazla olabiliyor  ama bu hem lezzet hem gevreklik veriyor.Tabii içine kullanılan yoğurdunda çok katı,olmamasına dikkat edin.Sulu olmamalı ama çok da katı bir yoğurt olmamalı.

Bir püf noktasıda fırında güzel pişirmek yani güzelce pembeleşene kadar ve fazla yüksek ısıda pişirmemek.Yüksek ısıda pişen poğaçaların üzeri hemen kızarır ama içi hamurumsu veya hafif nemli kalabilir.

Ayrıca sadece kıyır poğalar içinde değil tüm poğaça tariflerinden malzemeleriniz hem taze hem de dolaptan çıkarıp oda ısısına getirmek ,daha kabaran,lezzetli poğaçalarınız olmasını sağlar. Poğaçalarınız fırından çıktıktan sonra tamamen soğumasını bekleyin ve daha sonra kapalı bir kapta bekletin.Tamamen soğumadan kabın içine almayın ki buharıyla nemlenmesin.

PAYLAŞ:

BU TARİF İÇİN YORUM EKLEYİN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.