Üzüm Hoşafı

3

üzüm-hasafi-tarifi

Karanfil kokulu, buz gibi üzüm hoşafı ve pilavı çok seviyorum ama en çok da ramazan ayında, soğuk soğuk, pilavın, makarnanın yanında pek yakışıyor. Arası pek iyi olmayan eşim bile ramazanda hoşaf veya kompostoyu mutlaka ister. Özelliklede oruçların sıcak yaz aylarına geldiği son senelerde, soğuk içecekler, yemeklerin yanında kurtarıcı oluyor sanki.. Bu arada daha önce paylaştığım armut kompostosuna da mutlaka göz atmalısınız, en sevdiklerimden biridir ve nefisss olur nefis :)) Ayrıca daha öncede yazdığım gibi, belki bilmeyeni vardır, komposto taze meyvelerden yapılana, hoşafta kuru meyveden yapılana deniyor. Malzemeler

  • 1 buçuk su bardağı çekirdeksiz kuru üzüm
  • 4-5 su bardağı su
  • 3 veya 4 adet karanfil
  • 1 Su bardağı toz şeker (şeker miktarını damak tadınıza göre eksiltebilir veya arttırabilirsiniz

Hazırlanışı

  1. Üzümlerin saplarını kopartıp ayıklayın ve bol suda yıkadıktan sonra üzerini geçecek suyun içinde 1 saat bekletin.
  2. 1 saat sonunda suyunuz süzün ve derin bir tencereye alın ve suyunu ,şekerini ve karanfillerini de ilave ettikten sonra  harlı ateşte  kaynamaya bırakın.
  3. Kaynayınca ocağın altını kısın ve üzümler yumuşayana kadar pişirin.Bu arada su miktarını arttırabilirsiniz ama verdiğim ölçü yeterli gelecektir.
  4. Karanfil sevmiyorsanız kullanmayabilirsiniz ve  şeker miktarında kendi damak tadınıza göre ayarlayın. Piştikten sonra ılımaya bırakın ve daha sonra buzdolabına alın ve soğumaya bırakın. Afiyet olsun.

hosaf-koposto-yapılısi

PAYLAŞ:

3 yorum

BU TARİF İÇİN YORUM EKLEYİN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.