Taze Fasülye Konservesi Tarifi

6

Taze Fasülye Konservesi Nasıl Yapılır

Detaylı Konserve Yapımı

konserve-nasıl-yapilir

Bir önceki yazımda ,kış hazırlıklarımın devam ettiğini ve  taze fasülye konserversi yapımı na geçeceğimi yazmıştım. Daha öncede söylediğim gibi, ben taze fasülyeyi, börülce yemeğini ,bamyayı, menemeni ve patlıcan yemeğini  konserve yapıyorum.

Dondurucuya atmak, sıcak sıcak konserve şişeleri ne doldurmaktan ve kapağını sıkıca kapatması için eşimin evde olduğu zamanlarda yapmaya çalışmaktan çok daha kolay ama o dondurulmuş sebze  kokusundan pek hoşlanmıyorum. Her ne kadar bu kış hazırlıklarını gözümde çok büyütsemde  ve en başta inanılmaz zor gelse de  bir yapmaya başladığımda da çok  zevkli ve kışında çok büyük rahatlık.

Tüm hazırlıklarımın yapımını bitirdiğimde,gelip gidip onlara bir bakışım var ki,eşim pek gülüyor bu halime:))

Ben genelde 10 kilodan yapıyorum ama tarifi 1 kilo için yazdım,ayrıca içindeki domates miktarı ,damak tadınıza kalmış,isterseniz 1 tane veya benim gibi bol domatesli seviyorsanız 3   hatta 4 tane kullanabilirsiniz.

Ayrıca konservenizin tutup tutmadığını,yani ilerde bozulup bozulmayacağının anlamının birkaç yolu var.TerS çevirdiniz ve 24 saat beklettiniz ve kaldırıp  güneş görmeyen serin bir yerleştireceğiniz zaman konservelerini kaldırdığınız yere yani havlunun üzerine bakın,eğer bazı kavonozların  kapakları  tutmamışsa ters çevirdiğiniz yere sızıntı olduğu için ,nemli ve lekeli olucaktır.Bu yüzden mutlaka sıcak sıcak konservenizi doldurduktan ve ters çevirip yerleştireceğiniz yere beyaz bir havlu serin ki,daha rahat anlayabilesiniz.Tabi kapaklarında sorun yok,gayet güzel kapanmış ama kavonozları doldururken etrafına bulaşan yemeklerde havluya bulaşmış olabilir,bu yüzden hemen paniklemeyin.

Baktınız havluda hiç sorun yok ama sızmamış da olabilir,kapakların tam ortasına baş parmağınızla bastırın,içe çöküyor ve parmağınızı kaldırdığınızda  tekrar dışarı çıkıyorsa ,tutmamış demektir,açın hemen kapağını ve yemeğinizi kontrol edin,eğer bozulmamışsa,hemen tüketin.Kapakta sorun yok bastırdığınızda sert ve ortası içe ve dışarı hareket etmiyorsa bile yine tutmamış olabilir,son olarak ta kavonozu göz hizanıza getirin ve kapağına bakın eğer kapağı içe doğruysa sorun yok ama dışarı doğru bir şişkinlik yani bombe var ise tam olarak tutmamıştır.Başka bir kavonozun kapağına daha  bakın ve kıyaslayın,zaten tutan bir kapağın içe doğru oluşuyla tutmayanın dışa doğru olan hafif bombesinden anlaşılır.Birde sallayın,ve hemen kulağına yaklaştırın hafif bir tıssss seside gelecektir.

24 saat sonunda ,konservelerinizi düz çevirip yerine yerleştirmeden önce ,emin olmak isterseniz bu yazdıklarımı sırasıyla uygulayabilirsiniz.Onca emek verilip yapılan bu nimetler ziyan olmasın.Kapakların tam tutmamasının nedenlerine gelirsek,öncelikle hiç kullanılmamış kapaklar olmalı,eskileri kullanmayın,Sonra iyice sıkmamış olabilirsiniz ve hava almıştır,ben genelde eşime kapattırıyorum.Her ne kadar sıcak sıcak kavonozlara doldursakta,kapaklarıda sıcak sudan çıkarıp hemen  kuruladıktan sonra sıcak sıcak kapatmanında faydası var.

Birde kavonozların ağız kısımların hafif kırıklar olabilir,benim gibi konserveleri açarken kenarından  bıçak sokup havasınıı aldırıyorsanız,kenarlarında bıçaktan dolayı bozulmalar  olabiliyor ve böyle olunca da kapatırken sorun oluyor.Son olarak ta güneş görmeyen,serin bir yerde muhafaza edin.Eğer fasülyenizi dondurucuda saklamak isterseniz buraya tıklayın.Ayrıntılarıyla birlikte yazdım.

Bu arada aşağıdaki diğer  hazırlıklarım için kırmızı yazıların üzerlerine tıklamanız yeterli

Domatesli Biber Turşusu

Evde tarhana

Kahvaltılık lütenitsa

resimli-fasülye-konservesi

Evde Fasülye Konservesi Yapılışı

 • 1 Kilo taze fasülye ( ben şeker fasülyeden yaptım)
 • 3 Orta boy domates
 • 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı dolusu kaya tuzu
 • 1 Su bardağı sıcak su

Hazırlanışı

 • Fasülyelerimizi yıkayalım ve bırakalım süzülsünler.Daha sonra fasülyelerin uclarını kopartalım atalım ve var ise kılçıklarını temizleyelim.
 • Ortadan ikiye yada fasülyenin büyüklüğüne  göre 3 parçaya bölelim.
 • Domateslerin,eğer rahatsız oluyorsanız kabuklarını soyun ama rahatsız etmiyorsa soymadan  rendeleyin veya çok fazla miktarda yapıyorsanız rondo dan geçirin ama tamamen de püre olmasın domatesler biraz pütürlü kalsın.İsterseniz, bıçakla da doğrayabilirsiniz.
 • Tencereye az miktarda yağ dökün ve domatesleri ilave edin ve suyunu bırakana kadar 5 dakika gibi bir süre pişirin.
 • Sonra fasülyeleri de ilave edin ve tuzunu serpin ve karıştırın.Kapağını kapatıp çok kısık ateşte fasülyeler renk değiştirene kadar yani sararıncaya kadar pişirin. Dikkat edin, fasülyeler pişmeyecek,sadece sararıp,rengi değişecek.
 • Fasülyeler sararınca 1 su bardağı sıcak su dökün ve karıştırın,orta ateşte5 dakika kaynatın.
 • Ocağın altını kapatmadan ,  konserve şişelerinin içine kaynak kaynak doldurun.2 parmak boşluk kalacak şekilde doldurun.
 • Fasülyeyi doldurduğunuz konserve kavonozlarının  kenarlarını silin ve sıcak sudan çıkardığınız ve kuruladığınız  sıcak sıcak kapaklarla çok sıkı bir şekilde kapatın ve havlu serdiğiniz düz bir zeminin üzerine ters çevirerek yerleştirin.
 • Üzerini de havluyla kapatın ve 24 saat bu şekilde kalsın ve sonra serin ve karanlık bir yerde yiyeceğiniz güne kadar saklayın.
 • Yerine yerleştirmeden öncede mutlaka yukarıda yazdığım kontrollerini yapın.
PAYLAŞ:

6 yorum

 1. Tarif için öncelikle teşekkür ederim. Yanlız bir sorum olacak size!
  Tarifinizi aynen uyguladım, bir farkla kaynayan kapakların kurulanmadan kapatmışım. Tarifte nasıl olduysa bunu gözden kaçırmışım. Olmazsa olmaz denilecek türden bir hatamı bilmiyorum.
  Bozulma olur mu? Cevaplarsanız sevinirim. Allah kolaylık versin. Sevgiler…

 2. Gulseren baykuslar on

  Merhaba öncelikle tarif için Teşekkür ler,benim bir sorum olacaktı ben kavanoz da konserve barbunya yapmak istiyorum,ama denemelerim boşa çıktı ne yaptıysam bozuldu,sizin barbunya yapmak için bir öneriniz varmı.(barbunyayi kavanoza yapmak zorundayım,yoksa ben kendi kullandığımı çiğdem dondurucuya koyuyorum)teşekkürler

 3. Merhaba kolay gelsin, sizin tarifinize uygun konserve yaptım ama sizce 24 saat beklerken konserve bozulmaz mı? Adana çok sıcak bir yer de…

BU TARİF İÇİN YORUM EKLEYİN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.