Taze Fasülye Dondurucuda Nasıl Saklanır

1

kış hazırlıkları taze fasülye

Taze Fasülye Derin Dondurucuya ,Buzluğa Nasıl Konur ?

Yeşil yani taze fasülyenin tam zamanı ve ister difrize ,dondurucuya taze fasülye atın,ister konserve yapın,nasıl isterseniz , her iki türlüde ,püf noktalarıyla sitede mevcut.Ayrıca diğer kış hazırlıklarıma buradan tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Öncelikle taze fasülyeyi konserve yapıp ,saklamak isterseniz,buraya tıklayın lütfen.Ayrıntılarıyla daha önce paylaşmıştım.Konserve sevmeyenler derin dondurucuda saklamak isteyenler için hemen tarifine geçiyorum.

Hem pratik hem de bence en taze hali bu şekilde saklamak.Birkaç  püf noktasına dikkat ederseniz,ilk alındı günkü tazeliğini ve lezzetini koruyor.

Püf noktası: İlk olarak taze fasülyeyi ,kaynayan suya attıktan sonra , sadece 3 dakika bekleyin ve hemen sudan çıkarın ve süzgece koyup,soğuk akan suyun altına,soğuyana kadar tutun.Yada önceden ,dolapta soğumuş su dolu ,derin bir leğen yada tencereyi hazır edin ve kaynayan sudan taze fasülyenizi çıkardıktan sonra hemen bu soğuk suya atın ve 5 dakika bekleyin.Bu şekilde şoklama oluyor ve hem rengi yeşil kalıyor hem de taze kalıyor.Yemeklik domatesli,yapacaksanız da,sadece fasülye rengi değişene kadar pişirin.Sararması ve renginin değişmesi yeterli.

Diğer püf noktası da,sebzeleriniz poşete yerleştirin ve havasını alıp,poşeti bağladıktan sonra ,tekrar bir poşete daha yerleştirin ve yine havasını alıp ,poşete düğüm atın.Yani fasülyeniz 2 poşet içinde olursa,bulunduğu dondurucuda ,diğer sebzelerin kokusunu almıyor.Ben bu koku konusunda biraz hassas olduğum için genelde 2 poşet içinde saklıyorum.Derin dondurucunuzun markasıyla yada iyi soğutmasıyla ilgili bir durum değil bu,bulunduğu yerde bir süre bekleyince diğer donan yiyeceklerin kokusunu alabiliyor.Birçok kişiyi bu koku rahatsız etmese de ,benim gibi rahatsız olanlar 2 poşet içinde saklayabilirler.

Son püf noktasıda ,pişireceğiniz zaman ,sebzenizi buzluktan çıkarın ve erimesini beklemeden ,buzlu halde tencerede pişirin.Yani önce ,zeytinyağında  soğanını kavurun.Dilerseniz az miktarda salça ilave edin biraz onuda kavurun 1 veya 2 bardak su dökün ve kaynamaya başladığında,dondurcudan çıkarın ve poşetten çıkardıktan sonra buzlu halde fasülyenizi,tencerenin içine atın ve kapağı kapalı orta ateşte,çözülene kadar pişirin.Sonra kontrol edin ve sıcak olarak su ilavesi ve tuz,yada baharat ilavesi yapın ve kısık ateşte yemeğinizi pişirin.

Dondurucuda fasülye yi iki farklı şekilde saklıyorum.İlk olarak yemeklik için domatesli,sarartıp,poşetliyorum.Bir kısmınıda ,salata veya yumurtalı kavurmasını yapmak için,sıcak suda haşlayıp saklıyorum.Her iki şekilde de ,nasıl yapıldığını aşağıda paylaşacağım.

Kış için domatesli biber turşusu yapmak isteyenler de buraya tıklayıp tarifine bakabilirler.

poşette dondurcuya fasülye nasıl konur

Kışlık Buzlukta Taze Fasülye Nasıl Saklanır?

Domatesli Fasülye Malzemeleri

 • 1 Kilo taze fasülye ( miktarı kendinize göre arttırabilir veya azaltabilirsiniz)
 • Yarım kilo kabukları soyulmuş veya rahatsız olmuyorsanız soyulmamış domates

Yapımı

 • Fasülyelerinizi yıkayın ve uçlarını ve  kılçıklarını temizledikten sonra dilediğiniz büyüklükte parçalara ayırın.
 • Tencereye fasülyenleri yerleştirin ve domatesleri küçük küçük doğrayıp , tencereye ilave edin.
 • Kısık ateşte,kapağı açık olarak rengi sararıp değişene kadar pişirin.Sakın fasülyeler tamamen pişmesin,rengi değişip,sararmaya başladığında ocaktan alın ve bir tepsiye döküp,soğumasını bekleyin.
 • Tamamen soğuduğunda  poşetlere paylaştırın be yerleştirin.Ben 1 kiloyu,ikiye ayırıp poşetliyorum Siz 3 poşete de yapabilirsiniz,ya da 1 poşete,hepsini koyabilirsiniz.
 • Poşetlere paylaştırdıktan sonra ,poşete fasülyeleri düzgünce yerleştirip pipeti poşetin içine sokup içindeki havasını çekiyorum ve poşete düğüm atıyorum.Tekrar başka bir poşete daha yerleştirip,onunda havasını çekip tekrar düğüm atıyorum ve dondurucuya kaldırıyorum.

Şoklama Taze Fasülye Yapılışı

Malzemeler

 • 1 Kilo fasülye
 • Kaynar su ve soğuk su

Yapımı:

 • Öncelikle fasülyeleri yıkayın ve uçlarını ve kılçıklarını temizleyin ve dilediğiniz boyutta parçalara ayırın.
 • Derin bir tencere bol su doldurun ve kaymaya bırakın.
 • Bir taraftan ayrı bir tencere veya derin bir kaba dolapta soğuttuğunuz hatta,içine buzda atabileceğiniz soğuk su doldurun.
 • Ocaktaki su kaynamaya başladığında içine 1 kilo fasülyenizin yarısını atın ve kaynayan suda 3 dakika pişirin.
 • 3 dakika sonunda bir kevgirle fasülyeleri bir süzgece alın ve hemen soğuk su dolu kaba atın ve soğuyana kadar burada bekletin.Dilerseniz süzgece aldıktan sonra soğuk su dolu  kabın yerine akan musluk suyunun altında da fasülyelerinizi soğuyana kadar bekletin.Önemli olan kaynar sudan aldıktan sonra hızlıca soğutmak yani şoklama yapmak.
 • Sudan çıkardıktan sonra fasülyeleri, temiz bir havlunun üzerine döküp,yaydırın ve suyunu çekip soğumasını bekleyin.Havlunun üzerinde tamamen soğuduktan sonra poşetlere paylaştırın ve pipetle havasını alıp,bağlayın ve düğüm atın.Tekrar ikinci poşete yerleştirin ve yine havasını alın ve düğüm atın.
 • Dondurucuya yerleştirin.Yerleştirmeden önce dilerseniz poşetlerin üzerine minik etiketler yapıştırıp, sebzenin adını ve tarihini yazabilirsiniz.Fasülyeyi ,buzlukta ,tüm kış boyu bekletebilirisiniz.Ben Ağustos gibi dondurucuya atıyorum ve mayısa kadar çıkarıp pişiriyorum.
 • Allah yapan herkese ağzı tadıyla yemeyi nasip etsin:))

kışık fasülye resimli

PAYLAŞ:

1 Yorum

 1. Neden kaynatıyoruz? Direk yıkayıp poşete koyup buzluğa koysak olmuyor mu ne farkı var acaba bilgilenirseniz sevinirim?

BU TARİF İÇİN YORUM EKLEYİN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.