Tekirdağ köftesi Nasıl hazırlanır
Yöresel köfte

tekirdag köftesi

Bu harika  köfte yi şiddetle öneriyorum.
Benim ufaklıklara kırmızı eti sadece köfte sayesinde yedirebiliyorum.İşlenmemiş eti yemiyorlar.Bende böyle olunca köftenin her şeklini ve çeşitini deniyorum.Bu tekirdağ köftesini çok beğendik.Bundan sonra sık sık yapılacak bu köfteler…

Hatta önceden bu köfteyi hazırlayı buzluğunuza atın ve köfte yapmak isteiğinizde çıkarın ve kızartın.Dikkat etmeniz gerek ,uzun süre buzlukta bekletmeyin ve kızartırken çok yükdek ateşte kızartmamaya dikkat edin.

muhteşem bir köfteniz olacağından emin olabilirsiniz:)

 

Tekirdağ Köftesi İçin Malzemeler:

Malzemeler
Yarım kilo dana kıyması(iki kez çekilmiş)
Yarım su bardağı un
Yarım su bardağı irmik(en incesinden irmik)
1 adet rendelenmiş kuru soğan
4 diş sarımsak(arttırılabilir)
2 tane yumurta
Karabiber, kimyon ve tuz,kekik

Hazırlanışı

Rendelenmiş soğan ve ezilmiş sarımsaklarla birlikte tüm malzemeyi karıştırıp çok iyi bir şekilde yoğuruyoruz.Köfte ne kadar iyi yoğrulurs ao akdar lezzetli olur.Bu yzüden iyice özleşene kadar köfteyi yoğurmalısınız.

Ayrıca köfteyi mutfak robotuna atıp ordada yopurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz,hem daha pratik olyor hem çok daha iyi yoğrulmuş oluyor.Büyük hazneli olan mutfak robatları..
Streç filmle üzerinei kapatıp buzdolabında en az 12 saat bekletiyoruz.Ben geceden yoğurup ertesi akşama kadar beklettim.İçindeki irmiğin şişmesi için bekletmek çok önemli…Kesinlike bekleme süresine uyulması gereken tariflerden biri bu köfteler.Yoksa irmikler şişmez içinde çıtı çıtır kalabilir.
Ertesi gün dolaptan çıkarıp tekrar yoğurup parmak büyüklüğünde şekil verip,tavada kızgın yağda kızartıyoruz.Yüksek ateşte kızartmamaya dikkat edelim çünki içinde irmik olduğu için dışı çabuk kızarabiliyor ve ayrıç yine irmikler hemen kızartığı için çıtırlaşabilir.

Afiyet olsun:))))))))))))

Ayrıca ana sayfamdan et yemekleri veya köte tarifleri kategorisinden birbirinden  nefiss yemek tariflerimede göz atmayı unutmayın.